×

  خدمات مالی حسابداری حسابرسی

 

free space

free space

گردش مالی بیشتر از سال گذشته باشد، شامل مالیات می‌شود

 

جلال محمودزاده، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از ایرداتی که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ وجود دارد این است که آمده‌اند برای درآمدهای مردم فکرهایی کرده‌اند، مانند این‌که اگر کسی نسبت به سال گذشته گردش مالی بیشتر داشته باشد، این گردش مالی شامل مالیات می‌شود! که این خیلی عجیب بود. این اتفاق یکی از مصوبات عجیب مجلس و لایحه بودجه ۱۴۰۳ است که ما چشم‌مان دنبال حساب‌های شخصی مردم باشد که اگر مردم درصدی درآمدشان افزایش داشت و یا از محلی واریزی داشتند، شامل مالیات شود. این امر واقعا مسئله بسیار عجیبی در بحث بودجه است.

 

 
این نماینده درباره اتمام بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در مجلس شورای اسلامی گفت: این بودجه حداقل ۴۰۰ همت ناترازی دارد و از ایرداتش می‌توان گفت، آن درآمدهایی که برای بودجه پیش کرده‌اند علی الخصوص در بحث درآمدهای نفتی، قابل وصول نیست.
 
وی افزود: یکی از دیگر از ایرادات این است که مالیات‌ها را به شدت افزایش دادند، یعنی نزدیک به ۵۰ درصد مالیات را افزایش دادند که این امر به اقشار مختلف مردم، کارمندان و قشر آسیب‌پذیر فشار وارد می‌کند و کسری بودجه را از جیب مردم جبران می‌کند. ناترازی درآمدهای دولت از محل‌های دیگر هم محقق نخواهد شد و این باعث می‌شود بیشتر برنامه‌ریزی‌ها یا بهتر بگویم هزینه‌هایی که برای دولت در بودجه نظر گرفتند، محقق نشود.
 
محمودزاده ادامه داد: بحث بعدی پروژه‌های عمرانی است. اعتبار پروژه‌های عمرانی نسبت به سال ۱۴۰۲ حدود ۱۸ درصد افزایش دارد، اما در عوض ما بیش از ۴۵ درصد تورم داریم و این باعث می‌شود ما بگویبم نه تنها بودجه عمرانی افزایش پیدا نکرده است بلکه بیش از ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است.
 

 

این عضو کمیسیون کشاورزی با اشاره به افزایش حقوق کارکنان و کارمندان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، بیان کرد: حقوق کارکنان دولت در بودجه سال ۱۴۰۳، ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است از سوی دیگر تورم هم بیش از ۴۰ درصد است،  یعنی با این وضعیت ۲۵درصد حقوق کارکنان دولت نسبت به تورم کاهش پیدا می‌کند.
 
وی تاکید کرد: مسائلی که مطرح شد از جمله ناترازی، پروژه‌های عمرانی، افزایش مالیات و… ایرادات لایحه بودجه سال  ۱۴۰۳ است که متأسفانه با همین ایرادات هم بودجه مصوب شد.
 
 
وی درباره این‌که رئیس سازمان برنامه و بودجه انتقاداتی نسبت به عملکرد مجلس درخصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ داشت خصوصا در خصوص بودجه قوه قضائیه و صدا و سیما گفت: به نظر من ایراد ایشان وارد است. یعنی ایراداتی که دولت به مجلس در بحث بعضی از محورها گرفته مبنی بر این‌که هزینه بیشتری به دولت تحمیل شده وارد است. پیش‌بینی می‌کنم شورای نگهبان به خاطر اصل ۷۵ بعضی از مصوبات مجلس را بازگرداند و ایراد بگیرد. زیرا دولت برای بعضی از این هزینه‌ها که مجلس پیش‌بینی کرده اعتبار ندیده است. یعنی مجلس هزینه‌ها را افزایش و سقف بودجه را تغییر داده است اما دولت اعتبار ندیده، به نظرم یک تعدادی از این مصوبات را به صحن علنی بازمی‌گرداند.
 
این نماینده مجلس درخصوص این‌که دولتمردان بیان کرده‌اند حدود ۳۰۰ همت از سوی مجلس به بودجه اضافه شده است که همین امر موجب کسری بودجه می‌شود، گفت: به نظرم نظر دولت از این بابت درست گفته است، نزدیک ۳۰۰ همت در بحث هزینه‌ها و درآمدهایی که در بودجه پیش‌بینی شده بود افزایش پیدا کرده درست است و همین باعث ایراد اصل ۷۵ می‌شود.
 
وی در پاسخ به این‌که آیا ادامه بررسی بخش دوم بودجه به بعد از برگزاری انتخابات می‌رسد، اظهار داشت: خیر، برای هفته بعد احتمالا بودجه بیاید و مجلس روی آن کار کند، زیرا هنوز برای اینکه به سمت انتخابات بروند، زود است.
 
 

آدرس ........................

 

 

 

 

زرین پال


آدرس: تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از بهشتی - بالاتر از رستوران نایب - پلاک 2224 - برج سرو ساعی - طبقه یازدهم - واحد 1106

تلفن همراه:
برای تماس روی شماره های زیر
کلیک کنید

09127362770

09386209696

09033683444


تلفن ثابت:

برای تماس روی شماره های زیر کلیک کنید

021-88552948

021-88729845


 

 

تلگرام

 

 

فیسبوک

 

 

آپارات

 

 

یوتیوب

   

© 2024 Kavosh Gooya Argham .  All rights reserved.