×

  خدمات مالی حسابداری حسابرسی

 

free space

free space

معافیت مودیان کوچک از صدور صورتحساب الکترونیک

رئیس مرکز پژوهش‌ در نشست سیاست‌های مالی و مالیاتی ایران، گفت: از سال ۱۴۰۰ جهت‌گیری بودجه به سمت افزایش سهم مالیات بوده است. در سال ۱۴۰۰ سهم مالیات ۳۰ درصد، ۱۴۰۲، ۴۳ درصد و در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ به ۵۳ درصد رسیده است؛ بنابراین جهت‌گیری بودجه به سمت منابع پایدار است.

وی افزود: نکته دیگر که در برنامه هفتم تاکید شده است موضوع پایه‌های مالیاتی جدید است. بحث مالیات برعایدی سرمایه تا جای خوبی پیش رفته است. سفته‌بازی سبب نوسانات شدید قیمت می‌شود و نیاز‌های مصرفی مردم را نیز دچار مشکل می‌کند. ما از تولیدکننده مالیات می‌گیریم، اما از دلال خیر.

بابک نگاهداری گفت: این موضوع سبب تغییر جریان سرمایه به سمت بازار‌های دلالی می‌شود که برخلاف تولید است؛ بنابراین هدف از این قانون تقویت تولید و مبارزه با سوداگری است. دومین بحث مربوط به مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی است. تلاش براین است که این مالیات را جایگزین قوانین و معافیت‌های پراکنده مالیاتی کنیم. در این قانون درآمد‌های فرد تجمیع می‌شود و هزینه‌هایی مانند آموزش و سلامت از آن کم می‌شود و مابقی مشمول مالیات می‌شود.

وی افزود: تاکیدی دیگری در برنامه هفتم بر روی جلوگیری از فرار مالیاتی انجام شده است. هر چقدر که به سمت هوشمندسازی برویم در جلوگیری از فرار موفق‌تر خواهیم بود. رویکرد‌های سازمان امور مالیاتی هم در همین راستا است. نکته دیگر تقویت بخش تنظیم گری مالیات است. باید با تعریف پایه‌های جدید و تغییر رویکرد نشان دهیم که مالیات ضد تولید نیست. به عنوان مثال با کاهش فرار مالیاتی توان ما برای کاهش نرخ مالیات بر تولید افزایش پیدا می‌کند.

نگاهداری اظهار کرد: قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان یکی از مهم‌ترین زیر ساخت‌های کشور برای هوشمندسازی نظام مالیاتی است. حاصل اجرای این سامانه شفافیت و حذف ممیز محوری است. قانونی دیگری نیز در حال جلو رفتن است که بحث تسهیل تکالیف مودیان در پایانه‌های فروشگاهی است. معافیت صدور صورت حساب الکترونیکی برای مودیان کوچک در این قانون در نظر گرفته شد.

وی افزود: باید به گونه‌ای رفتار کنیم که در آینده همه معاملات مودیان را در سامانه مودیان پوشش دهیم؛ بنابراین هدف اصلی توسعه صورتحساب‌های الکترونیک است. باید به طور جدی نظارت شود تا قانون مالیات بر آمد‌های اتفاقی اجرایی شود، با کمک سامانه مودیان.

 

شرکت حسابداری کاوش گویا ارقام

آدرس ........................


آدرس: تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از بهشتی - بالاتر از رستوران نایب - پلاک 2224 - برج سرو ساعی - طبقه یازدهم - واحد 1106

تلفن همراه:
برای تماس روی شماره های زیر
کلیک کنید

09127362770

09386209696

09033683444


تلفن ثابت:

برای تماس روی شماره های زیر کلیک کنید

021-88552948

021-88729845


 

 

تلگرام

 

 

فیسبوک

 

 

آپارات

 

 

یوتیوب

   

© 2021 Kavosh Gooya Argham .  All rights reserved.