×

  خدمات مالی حسابداری حسابرسی

 

free space

free space

خدمات بیمه و تأمین اجتماعی

حسابرسی بیمه چیست

حسابرسی بیمه و یا به اصطلاح حسابرسی تأمین اجتماعی در زندگی کارگران و کارمندان و کسانی که به صورت اجباری بیمه می شوند، از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است به دلیل اینکه پرداخت حق بیمه به منظور برخورداری و بهره مندی از خدمات تأمین اجتماعی بوده و جهت معاش و سلامت بیمه شدگان و خانواده های آنها می باشد . بازرسی بیمه ای در سازمان تأمین اجتماعی و به منظور شناسایی و تأمین حقوق بیمه ای کارگران و کارمندان انجام می شود. حسابرسی بیمه تأمین اجتماعی با دو هدف اصلی انجام می‎شود:

1. اطمینان از رعایت حقوق بیمه‎ای کارکنان کارگاه‎ها توسط کارفرمایان: این موضوع با رسیدگی به اسناد و مدارک مربوط به حقوق از جمله لیست بیمه تأمین اجتماعی و گاهی اوقات لیست مالیات حقوق کارکنان کنترل می‎ گردد.

2. اطمینان از اجرای قانون تأمین اجتماعی بابت قراردادها و حق الزحمه‎ها: بر اساس قانون تأمین اجتماعی، کارفرما یا نماینده وی باید اسناد و مدارک درخواستی را در اختیار رسیدگی کنندگان قرار دهند. رسیدگی کننده هم با تطابق اطلاعات ارائه شده با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی، درستی یا نادرستی موارد را بررسی می‎کند. حق الزحمه پرداختی به افرادی غیر از بیمه شدگان شرکت (پرسنل) مشمول بیمه تأمین اجتماعی است و کارگاه‎ ها باید در زمان پرداخت، این موضوع را در نظر بگیرند. رسیدگی کنندگان برای بررسی درستی یا نادرستی این موارد، قراردادها، پرداخت‎های کارمزد، فاکتورهای کارمزدی و صورتحساب‎های دارای کارمزد را بررسی می‎کنند.

در ماده ۴۷ قانون تأمین اجتماعی موضوع رسیدگی بیمه‎ای مطرح شده است. متن کامل ماده ۴۷ قانون تأمین اجتماعی را در ادامه مشاهده می‎کنید:

کارفرمایان مکلفند صورت مزد و حقوق و مزایاى بیمه شـدگان، همچنـین دفاتر و مدارک لازم را در زمان مراجعـه بـازرس سـازمان، در اختیار او بگذارنـد. بازرسان سازمان مى توانند از تمام یا قسمتى از دفاتر و مدارک مذکور، رونوشـت یـا عکس تهیه و براى کسب اطلاعات لازم به هر یک از رؤسا و کارمنـدان و کـارگران کارگاه و مراجع ذیربط مراجعه نمایند. بازرسان سازمان حـق دارنـد کارگـاه هـاى مشمول قانون را مورد بازرسى قرار دهند و داراى همان اختیارات و مسؤولیت هـاى مذکور در مواد ۵۲ و ۵۳ قانون کار خواهند بود. نتیجه بازرسى حداکثر ظرف دو ماه از طرف سازمان به کارفرما اعلام خواهد شد.

انواع بازرسی بیمه

1. بازرسی کارگاه ها: این بازرسی به دلیل شناسایی نیروهای مولد و کارگران می باشد .

2. بازرسی دفاتر قانونی: این بازرسی نوعی حسابرسی بیمه ای از دفاتر قانونی می باشد.

بازرسی بیمه ای در اصل، حسابرسی هزینه ای بوده، در صورتی که در ممیزی مالیات، بازرسی در بخش درآمدهای یک شرکت یا بنگاه اقتصادی صورت می پذیرد. در واقع حسابرسی مالیاتی، حسابرسی درآمدی است و در نهایت هزینه ها از درآمدهای بنگاه اقتصادی کسر می گردد.

در حسابرسی بیمه ای با بازرسی دفاتر قانونی، هزینه های مربوط به کار در نظر گرفته شده و سایر درآمدها و هزینه های مؤسسه در نظر گرفته نمی شوند.

حسابرسی بیمه ای یا حسابرسی قانونی، مدارک یک سال شرکت را بررسی کرده و هرگونه بدهی باقی مانده از عدم پرداخت بیمه را محاسبه و منظور می کند و بدهی کارفرما در زمینه بیمه تعیین شده و بعد از آن به مدت یک ماه به کارفرما فرصت داده می شود تا بدهی مربوطه را پرداخت نماید. چنانچه کارفرما از پرداخت بدهی بیمه ای خود خودداری کند و یا در پرداخت آن تأخیر کند، بابت هر ماه تأخیر در پرداخت بدهی بیمه خود، به میزان 2% جریمه خواهد شد.

موارد شامل حسابرسی بیمه ای

1. تمامی مبالغی که به منظور حقوق و دستمزد و مزایای قانونی به کارگران و کارمندات تعلق می گیرد .

2. مبالغی که به پیمانکاران پرداخت می شوند به اضافه مفاصا حسابی که از تأمین اجتماعی گرفته نشده  است.

3. هر گونه مبلغی که به افراد حقیقی و حقوقی به عنوان حق الزحمه پرداخت شود .

شایان ذکر است، مواردی وجود دارد که جزء استثنائات بوده و حق بیمه به آنها تعلق نمی گیرد.

از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، این است که بسیاری از کارفرمایان دفاتر قانونی نداشته و اینطور فکر می کنند که نبود این دفاتر به نفع آنان است و در زمان حسابرسی بیمه ای، مبالغ کمتری را به عنوان حق بیمه خواهند پرداخت . در حقیقت، این تصور کاملاً اشتباه است و حق بیمه پرداختی آنان با استفاده از اطلاعات مالیاتی که از طریق استعلام از سازمان امور مالیاتی بدست می آید، محاسبه و اخذ می گردد. چه بسا با وجود دفاتر قانونی حق بیمه پرداختی آنان کمتر از زمانی خواهد بود که دفاتر قانونی ندارند.

شرکت ها و مؤسسات بزرگ برای انجام امور خود نیاز به حسابرسان خبره دارند و با سپردن امور خود به حسابرسان مجرب و پیش حسابرسی آنان، باعث می شوند میزان دقیق مبالغ بیمه مشخص شده و حق بیمه بیشتری از موارد قانونی نپردازند و همچنین از به وجود آمدن جرائم مالیاتی جلوگیری کنند و مبالغ حق بیمه را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند.

در حسابرسی بیمه‎ای مدارک و اسناد چند سال مورد رسیدگی قرار می‎گیرد؟

در سال‎های گذشته دفاتر ۱۰ سال ماقبل کارگاه‎ها مورد رسیدگی قرار می‎گرفت و همین موضوع باعث ایجاد دردسرهای زیادی برای کارفرمایان و کارگاه‎ها می‎شد تا اینکه این مدت به آخرین دوره مالی یعنی یک سال محدود شد.

شرکت حسابداری کاوش گویا ارقام با بهره مندی از دانش افرادی حرفه ای و کارشناسانی مجرب در این زمینه می تواند برای شما پیش حسابرسی بیمه انجام داده و شما را از پرداختن حق بیمه ای بیش از اندازه ی تعیین شده در قانون نجات دهد و از به وجود آمدن جرائم مالیاتی جلوگیری کند. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه حسابرسی بیمه، مسائل و موارد بیمه ای، بیمه کارگری، حق بیمه، اطلاعات راجع به تأمین اجتماعی و مسائل قانون کار و استخدام و یا مشاوره مالی و مالیاتی رایگان کافیست باما در تماس باشید و از خدمات این شرکت بهره ببرید.

 

آدرس ........................

 

 

 


آدرس: تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از بهشتی - بالاتر از رستوران نایب - پلاک 2224 - برج سرو ساعی - طبقه یازدهم - واحد 1106

تلفن همراه:
برای تماس روی شماره های زیر
کلیک کنید

09127362770

09386209696

09033683444


تلفن ثابت:

برای تماس روی شماره های زیر کلیک کنید

021-88552948

021-88729845


 

 

تلگرام

 

 

فیسبوک

 

 

آپارات

 

 

یوتیوب

   

© 2024 Kavosh Gooya Argham .  All rights reserved.